Β. Ε.: Η μουσική του Μάνου Χατζιδάκι στην ταινία: Η Αλίκη στο Ναυτικό του 1961

Σύνδεσμος ταινίας: https://ok.ru/video/774377179733

Πρόλογος

Ο Μάνος Χατζιδάκις γεννήθηκε στις 23 Οκτωβρίου του 1925 στην Ξάνθη. Παρατηρούσε ως ακροατής μαθήματα στην Φιλοσοφική σχολή Αθηνών, αλλά δεν ολοκλήρωσε ποτέ τις σπουδές του. Εκείνη την περίοδο, συνδέθηκε με πολλούς σημαντικούς καλλιτέχνες και ποιητές, όπως τον Νίκο Γκάτσο, τον Οδυσσέα Ελύτη και τον Γιώργο Σεφέρη. Έχει γράψει μουσική για τα ταινίες ‘Madalena’, ‘Maiden’s cheek’, ‘Stella’ και πολλές άλλες. Έχει βραβευτεί με βραβείο Όσκαρ το 1960. Άλλα γνωστά έργα του είναι το ‘Θάλασσα Πλατιά’, ΄Αγάπη που έγινες δίκοπο μαχαίρι’, και το ‘Τα παιδιά του Πειραιά’.

Η ταινία ‘Η Αλίκη στο ναυτικό’ σκηνοθετήθηκε από τον Αλέκο Σακελλάριο, και οι βασικοί χαρακτήρες της ταινίας είναι η Αλίκη Βουγιουκλάκη, ο Δημήτρης Παπαμιχαήλ και ο Λάμπρος Κωνσταντάρας. Πήρε την πρώτη εισπρακτική θέση ανάμεσα σε άλλες 58 ταινίες, και το συνολικό κόστος έφτασε τα 2,5 εκατομμύρια δραχμές!!! Για αυτή τη ταινία, η Αλίκη Βουγιουκλάκη κέρδισε το βραβείο ερμηνείας Α’ γυναικείου ρόλου. Η ταινία είναι μια παραγωγή του Φίνος Φιλμ.

Κυρίως μέρος

Το γενικό στυλ του Μανού Χατζιδάκι χαρακτηρίζεται κυρίως κλασικό. Πολλά του μουσικά έργα χαρακτηρίζονται κλασικά. Στη συγκεκριμένη ταινία, έχω επιλέξει την σκηνή που η Αλίκη Βουγιουκλάκη, με τα μέλη του πληρώματος του εμπορικού πλοίου, διασκεδάζουν και τραγουδούν το ‘Τραβά μπρος’. Τα όργανα με τα οποία παίζεται το τραγούδι είναι η φυσαρμόνικα, ο μπαγλαμάς και ένα αυτοσχέδιο μουσικό όργανο που αποτελείτε από γυάλινα μπουκάλια που ο ηθοποιός τα χτυπάει με ένα μεταλλικό αντικείμενο. Σε όλη τη ταινία η μουσική είναι εύθυμη, αυτό το τραγούδι σου προκαλεί χαρά, ευθυμία, χαλαρότητα, και αισιοδοξία. Είναι και το ναζιάρικο στυλ της πρωταγωνίστριας πολύ γλυκό αλλά η μουσική το κάνει ακόμα πιο χαρούμενο.

Εισαγωγή: Στην εισαγωγή, η μουσική είναι χαλαρωτική και ήρεμη, σου θυμίζει καλοκαίρι και διακοπές σε νησί.

1η σκηνή: Στην σκηνή που η φίλη της Αλίκης ψάχνει τον φίλο του Δέγλερη, για να κανονίσουν για ραντεβού, η μουσική γίνεται μυστηριώδης, και προσφέρει γέλιο, επειδή παρόλο που βρίσκονται ακριβώς ο ένας απέναντι από τον άλλο, δεν αναγνωρίζονται.

2η σκηνή: Στην 2η σκηνή, παίζει το ‘Πάει, πάει’, και όλες οι ελπίδες σου ότι ο Δέγλερης και η Αλίκη θα ξανασυναντηθούν χάνονται. Παρόλα αυτά, βρίσκουν ο ένας τον άλλο ξανά, και μια χαλαρή μουσική παίζει και το άγχος σου φεύγει, ηρεμείς πάλι.

3η σκηνή: Μία εύθυμη μουσική ακούγεται κατά την διάρκεια που η Αλίκη παίζει με τις φίλες της σαν μικρό παιδί, αναπολώντας τα παιδικά της χρονιά.

4η σκηνή: ‘Ο Γλάρος’ είναι κατά τη γνώμη μου το πιο όμορφο τραγούδι σε αυτή τη ταινία. Η Αλίκη μαζί με τους άλλους ναύτες τραγουδάνε και χορεύουν μαζί και περνάνε πολύ ωραία. Το βασικό όργανο σε αυτό το τραγούδι είναι η φυσαρμόνικα. Το κομμάτι αυτό μου προκαλεί μια ανεξήγητή χαρά και συγκίνηση. Με κάνει να σκέφτομαι το καλοκαίρι και να το νοσταλγώ σε πολύ μεγάλο βαθμό.

5η σκηνή: Όπως έχω αναφέρει πιο πάνω, στην σκηνή που αρχίζει το τραβά μπρος, το πλήρωμα του πλοίο μαζί με την Αλίκη χορεύει, τραγουδάει, παίζει όργανα. Το ναζιάρικο στυλ της Αλίκης κάνει αυτό το κομμάτι πολύ χαρούμενο και γλυκό. Η σκηνή αυτή πραγματικά σου δίνει αισιοδοξία και μεγάλη ευτυχία.

6η σκηνή: Σε αυτή τη σκηνή, ανακαλύπτει ο πατέρας της Αλίκης ότι η κόρη του βρίσκεται στο πλοίο. Η μουσική εδώ γίνεται γρήγορη, αγχωτική, τρομακτική. Αγχώνεσαι ότι η Αλίκη, μετά από τόσες ώρες που πέρναγε ωραία με τους ναύτες θα βρεθεί και όλα θα τελειώσουν, ότι όλη αυτή η περιπέτεια θα λήξει.

7η σκηνή: Οι ναύτες σε αυτή τη σκηνή, υποκρίνονται ότι ψάχνουν την Αλίκη, παρόλο που ξέρουν πολύ καλά που βρίσκεται. Η μουσική εδώ γίνεται μυστηριώδης, καθώς όλοι οι ναύτες και οι λοχαγοί ψάχνουν την κοπέλα σε όλο το πλοίο.

8η σκηνή: Ο πατέρας της Αλίκης βρίσκει την κόρη του να περιφέρεται στο πλοίο του φιλώντας τον Κώστα Δέγλερη. Απότομη μουσική παίζει, αλλά για κάποιον μυστήριο λόγο, ο διοικητής δεν τον πιάνει στα χέρια του να τον πνίξει, όπως θα έκαναν άλλοι πατεράδες.

9η σκηνή: Στην τελευταία σκηνή της ταινίας, βλέπουμε μια ομορφοστολισμένη εκκλησία με πολύ κόσμο στα σκαλιά της. Βγαίνει ένα ζευγάρι από την πόρτα, ομορφοντυμένο και τρισευτυχισμένο. Είναι η Αλίκη και ο Κώστας! Όπως φαίνεται, ο διοικητής χάρηκε που είδε την κόρη του χαρούμενη με αυτόν τον άντρα, και με το που φτάσανε στο νησί τους πάντρεψε. Μουσική γάμου ακούγεται από τους οργανοπαίχτες που βρίσκονται στα σκαλιά, και αργότερα η μουσική αλλάζει σε νησιώτικη. Αυτή η σκηνή πιστεύω ότι είναι η πιο όμορφη της ταινίας και μου προκαλεί χαρά και συγκίνηση για το νιόπαντρο ζευγάρι, που γνωρίστηκαν πρώτα σε μία παραλία του πόρου, και κατέληξαν μαζί παντρεμένοι, περνώντας όλη τους την ζωής μαζί.

Επίλογος

Η αναζήτηση πληροφοριών για αυτή τη ταινία, ήταν πολύ δύσκολη, αλλά και διασκεδαστική συγχρόνως. Ήταν πολύ δύσκολο να βρω πληροφορίες για μια τόσο παλιά ταινία, αλλά παρόλα αυτά, ήταν πολύ ενδιαφέρουσες. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως ο Μάνος Χατζιδάκις κατάφερε να γράψει τόσα μουσικά κομμάτια για μία τέτοια ταινία. Δεν είμαι πολύ σίγουρη αν έχω γράψε με τον σωστό τρόπο όλες τις απαραίτητες πληροφορίες, αλλά ελπίζω η εργασία μου να φανεί πολύ δημιουργική και ενημερωτική σε εσάς και τους συμμαθητές μου.

Β. Ε. - Γ2 -4ο Γυμνάσιο Νέας Ιωνίας- Νοέμβριος 2020.